Kamienica zbudowana w 1935. Podczas wojny duża jej część została spalona, ale po wojnie ją odbudowano. Obecnie jest po remoncie, szczególnie wzrok przyciąga nadbudówka.
ładnie, i na zewnątrz, i we środku. nawet nadbudówka możebna. architektura jest dziś lepsza niż jeszcze parę lat temu. a strach w ogóle pomyśleć, jak by to wyglądało, gdyby nadbudowano w latach 90. ... co napisawszy, pomyślałem, czy przypadkiem za kolejne 15 lat nie będziemy jednak łkać na widok tego dodatku... ;-)
Autorem płaskorzeźby "Otwarcie MDM" jest Franciszek Habdas, artysta wykonał ją w 1952 roku. Dzieło znajduje się od strony ul. Waryńskiego i upamiętnia otwarcie warszawskiej flagowej inwestycji mieszkaniowej lat 50. Lokalizacja: Śródmieście
Kamienica zbudowana w latach 1911-12 wg projektu Józefa Czerwińskiego i Władysława Heppena. Pierwszymi właścicielami byli: Chaim Braun i Janina Macierakowska. Od 1925 roku kamienica była zamieszkała przez pracowników Elektrowni Warszawskiej. Ten okazały budynek wyszedł bez szwanku z II wojny światowej. Lokalizacja: Śródmieście
Pomnik z brązu zaprojektowany przez Mariana Koniecznego i odsłonięty w 1964 roku na Placu Teatralnym. Przedstawia Nike – boginię zwycięstwa – symbol walczącej Warszawy. Przy tworzeniu rysów twarzy rzeźbiarzowi pozowała jego córka (inne źródła podają córkę architekta J. Tarczyńskiego) – stąd Nike ma twarz dziewczynki. W 1997 roku, w związku z przebudową Placu Teatralnego, Nike umieszczono przy trasie W-Z, na dużo wyższym cokole. Podwyższenie sprawiło, że monument nabrał lekkości i zgodnie z pierwotnymi założeniami bogini zwycięstwa wydaje się płynąć w przestworzach. Lokalizacja: Śródmieście
ładnie, i na zewnątrz, i we środku. nawet nadbudówka możebna. architektura jest dziś lepsza niż jeszcze parę lat temu. a strach w ogóle pomyśleć, jak by to wyglądało, gdyby nadbudowano w latach 90. ... co napisawszy, pomyślałem, czy przypadkiem za kolejne 15 lat nie będziemy jednak łkać na widok tego dodatku... ;-)
OdpowiedzUsuńTeż myślę, że ta nadbudówka daje radę. A do tego mieszkania tam są świetne*:)
Usuń* wiedza ze zdjęć w sieci;)
Nadbudówka nie jest zła, mogło być zdecydowanie gorzej.
OdpowiedzUsuńA niedaleko była apteka z "Misia" (dziś bank).
OdpowiedzUsuń