Pomnik Tysiąclecia Jazdy Polskiej
Inicjatywa budowy
pomnika powstała pod koniec lat 70., ale monument odsłonięto dopiero w 1994
roku. Rzeźba z brązu została
wykonana według projektu Mieczysława Naruszewicza. Monument usytuowany jest przy
rondzie Jazdy Polskiej.
Lokalizacja:
Śródmieście
Ehem, no tego, kurde - zawsze mnie zastanawiało, dla kogo jest ten pomnik, z tak długim patykiem? Dla biurkowców z drugiego piętra?
OdpowiedzUsuńTez mnie to zastanawia, nawet się przyjrzeć nie można ;)
Usuńno, to jest połączenie pomnika konnego, znanego już w starożytności, z motywem pomnika-kolumny, znanego już w starożytności.
OdpowiedzUsuńRondo Jazdy Polskiej to paskudne miejsce, ale sam pomnik najgorszy nie jest :-)
Wg mnie jedno z najgorszych miejsc na ten pomnik.
UsuńMnie to przypomina pomnik Tuhajbejowicza.
OdpowiedzUsuńCoś w tym jest;)
UsuńRura kanalizacyjna z żołnierzykami - rewelacja. To taka nowa kategoria, "pomnik rurowy". Drugi taki mamy na rondzie Babki Radosława.
OdpowiedzUsuńChyba pierwszym w tej kategorii był pomnik w Sosnowcu pt.: " Rury ( a może Córy?) Rewolucji". Był, bo go już nie ma.
OdpowiedzUsuńWidocznie to była wersja demo. Ale fakt że ładnych a przynajmniej nieżenujących pomników, powstałych po 1990 roku, nie jest zbyt wiele.
UsuńAnegdota dotycząca kierunku ustawienia:
OdpowiedzUsuńGdy już odlano rzeźbę, okazało się, że nie może być przodem do Wisły, bo to przecież bratni ZSRR, nie może też być przodem do GUS-u, bo tam jest bratnie NRD, a poza tym byłaby tyłkiem do bratniego ZSRR. Nie może być przodem do ronda, bo byłaby tyłkiem do bratniej Czechosłowacji. Wobec tego zwrócono ją tyłkiem do kapitalistycznej Szwecji.
Tyle anegdota.