Muzeum Powstania Warszawskiego
Powstało w 2004 roku w budynku dawnej
Elektrowni Tramwajów Miejskich. Lokalizacja zmieniała się w ciągu lat,
początkowo muzeum miało mieć siedzibę przy ulicy Bielańskiej, był też pomysł związany
z zagospodarowaniem Gazowni Warszawskiej. Ekspozycja zlokalizowana na trzech
piętrach jest uporządkowana w chronologiczne części. Warto też obejrzeć film „Miasto
ruin” oraz zejść do podziemi i w ciemności przejść kanałami.
Lokalizacja: Wola
To "początkowo muzeum miało mieć siedzibę przy ulicy Bielańskiej" ciągnęło się co najmniej kilkanaście lat, dopóki pewien niepopularny prezydent nie okazał się pierwszym zdolnym do decyzji.
OdpowiedzUsuńNo tak, nawet był kamień węgielny na Bielańskiej wmurowany... Obecna siedziba, może dalej od centrum, ale wg mnie pasuje idealnie.
UsuńOdwiedzić trzeba, choć ciężko się to 'zwiedza'. Póki co na drugą wizytę jakoś się zebrać nie mogę, choć sporo się od pierwszej zmieniło.
OdpowiedzUsuńA dawno temu była ta pierwsza?
UsuńDaaaawno! Bardzo dawno, wkrótce po powstaniu (muzeum, nie Warszawskim).
UsuńJa byłem dwa, czy może i trzy razy (dla gości spoza Warszawy to jeden z "must see" stolicy) ale ciągle planuję, że wybiorę się sam, by spokojnie wszystko obejrzeć.
OdpowiedzUsuńW każdym razie warto wracać.
Warto wracać.. Ja jestem tam średnio raz w roku. A w niedzielę, kiedy jest wstęp wolny, wcale nie jest dużo tłoczniej niż w inne dni tygodnia.
UsuńTo wyjatkowe miejsce, tylko mojego ojca już nie ma i nie może dopowiedzieć swojej opowieści...
OdpowiedzUsuńZawsze jest świadomość, że ktos odszedł za szybko. Ale ważne jest też to, że tata opowiedział chociaż część swojej historii...
UsuńByłem tam dwukrotnie. Nie żeby mnie jakoś specjalnie ciągnęło, ale faktycznie fascynująca jest tak potężna celebracja kolejnego przegranego powstania.
OdpowiedzUsuńPomijając celebrację, warto wiedzieć jak najwięcej, a rola MPW w poszerzaniu tej wiedzy jest na pewno znacząca.
Usuń