Willa Mieczysława i Felicji Szererów - Belwederska 44a
Została zbudowana w latach 1927-1928 wg projektu Józefa Czajkowskiego dla sędziego Mieczysława Szerera i jego żony Felicji - malarki. W latach 20. wyróżniała się na tle biednych zabudowań, typowych dla przedmieść Warszawy. W czasie wojny znalazła się w granicach dzielnicy niemieckiej i nie została zniszczona. Dzięki temu do dziś przetrwały wyjątkowe detale art deco, oryginalne podłogi czy marmury kieleckie przy kominkach.
Lokalizacja: Śródmieście
Znam doskonale tę willę, bo kiedys mieszkałam w pobliżu i często koło niej przechodziłam idąc pod górę w Aleje Ujazdowskie.
OdpowiedzUsuńDziękuję za te informacje i zdjęcia.
A może zajrzysz do mnie bo też piszę o Warszawie.
Zajrzę, dziękuję:)
Usuńno, pięknie we środku. na zewnątrz też. można tam zajrzeć? jakaś knajpa, czy coś?
OdpowiedzUsuńMożna zajrzeć, wejść na pięterko, wypić kawę;) Są tam organizowane różne wydarzenia. Ale chyba ciekawiej jest wiosną, latem - wtedy można wyjść do ogrodu:)
Usuńno to nowość! dawniej było zapyrte od obcych, kiedyś się wybiorę.
UsuńJeszcze mi się w Dziku nie udało być. Co planuję, że pójdę, to albo tłum, albo impreza zamknięta itp.
OdpowiedzUsuńOstatnio często tam są oprowadzania różnego rodzaju;)
UsuńJest prawdą, że na Belwederskiej 44a już 1928 mieszkali Szererowie. Ale dlaczego ta willa nazywana jest też Willą Wikoszewskiego lub Jaroszewicza, czy ktoś wie, bo wpisy na internecie są mylące.
OdpowiedzUsuńNawet w Atlasie ulic... Zielińskiego jest taki opis:(
UsuńZgodnie z wpisem w karcie obiektu Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków budynek został zaprojektowany właśnie dla rodziny Wilkoszewskich (https://www.mwkz.pl/archiwum-aktualnosci-lista/697-willa-przy-belwederskiej-44-a-w-warszawie-w-rejestrze-zabytkow).
UsuńCzy wiecie w jaki sposób w jej posiadanie weszli Szererowie?